2019 ELECTIONS

County Candidates

*Recommended by Indivisible Ulster
Office Incumbent Challenger(s) Election Date
NY State Supreme Court, District 3 (3 open seats) John Egan (D)
Michael Lynch (D)
Justin Corcoran (D)
Linda Johnson (R) Nov. 5 General
County Executive *Pat Ryan (D) Jack Hayes (C) Nov. 5 General
County District Attorney OPEN SEAT *Dave Clegg (D)
Mike Kavanagh (R)
Nov. 5 General
County Comptroller OPEN SEAT *March Gallagher (D)
Lisa Cutten (R)
Nov. 5 General
County Judge  OPEN SEAT *Brian Rounds (D) Nov. 5 General
COUNTY LEGISLATURE
District 1 – Town of Saugerties Mary Wawro (R) *Aaron Levin (D) Nov. 5 General
District 2 – Town/Village of Saugerties OPEN SEAT *John Schoonmaker (D)
Al Bruno (R)
Chris Allen (WFP)
Nov. 5 General
District 3 – Towns of Saugerties/Ulster Dean Fabiano (R)  — Nov. 5 General
District 4 – Towns of Ulster/Kingston James Maloney (R) *Brian Cahill (D) Nov. 5 General
District 5 – City of Kingston OPEN SEAT *Abe Uchitelle (D) Nov. 5 General
District 6 – City of Kingston David Donaldson (D)  — Nov. 5 General
District 7 – City of Kingston Brian Woltman (R) *Peter Criswell (D) Nov. 5 General
District 8 – Town of Esopus *Laura Petit (I)  Lorrie Morse (R) Nov. 5 General
District 9 – Towns of Lloyd/Plattekill Herbert Litts (R)  — Nov. 5 General
District 10 – Towns of Lloyd/Marlborough Mary Beth Maio (R) *Russell Gilmore (D) Nov. 5 General
District 11 – Town of Marlborough OPEN SEAT *Doris “Mici” Simonofsky (D)
Thomas Corcoran (R)
Nov. 5 General
District 12 – Town of Plattekill Kevin Roberts (R) *Betty Ann Diorio(D) Nov. 5 General
District 13 – Town of Shawangunk Kenneth Ronk (R) *Andrew Domenec (D) Nov. 5 General
District 14 – Towns of Shawangunk/Wawarsing Craig Lopez (R) *Adriana Magaña (D) Nov. 5 General
District 15 – Town of Shawangunk/Village of Ellenville OPEN SEAT John Gevaris (D)
Jordan Manley (R)
Nov. 5 General
District 16 – Towns of Shawangunk/Gardiner *Tracey Bartels (Ind)  — Nov. 5 General
District 17 – Towns of Esopus/New Paltz *James DeLaune (D)  — Nov. 5 General
District 18 – Towns of Hurley/Marbletown Heidi Haynes (I) *Carolyn Hansen (D) Nov. 5 General
District 19 – Towns of Marbletown/Rosendale Manna Jo Greene (D)  — Nov. 5 General
District 20 – Town/Village of New Paltz OPEN SEAT *Eve Walter (D)
Donna Smith (R)
Nov. 5 General
District 21 – Towns of Rochester/Wawarsing *Lynn Archer (D)  Ronald Lapp (R) Nov. 5 General
District 22 – Towns of Denning/Hardenburgh/Olive/Shandaken *Kathy Nolan (D) John Parete (D) Nov. 5 General
District 23 – Towns of Hurley/Woodstock *Jonathan Heppner (D)  — Nov. 5 General

Start typing and press Enter to search